Potrubí je uloženo na základové desce pod tepelnou izolací, kde teploty dosahují pouhých 5-10°C. Potrubí, kterým bude vedena voda o teplotě 55°C je izolováno pouze částečně a to nedostatečnou tepelnou izolací. Takovýto rozvod má velké ztráty, 16-30W na metr potrubí (pro ¾ – DN20)! Nemalá část energie pro přípravu teplé vody se tak ztrácí v rozvodu vody.
Dalším problémem bývá materiál použité tepelné izolace. Často používaný pěnový polyetylen má udávané a dostačující izolační vlastnosti při teplotách 0-20°C, ale při vyšší teplotách, s jakými pracujeme právě u rozvodu teplé vody již izolační vlastnosti klesají. Porovnejte si součinitel měrné tepelné vodivosti použitého materiálu pro 0°C a 50°C.
Kolik energie ztrácí uživatel v rozvodu?
Před časem jsme realizovali prohlídku a měření v jedné „standardní novostavbě“. Zde byl rozvod teplé vody s cirkulací realizován v typickém plastovém rozvodu s 6mm izolací polyetylenu bez zaizolovaných kolen v úhrnné délce potrubí 40m. Po přepočtu činily ztráty v tomto rozvodu úctyhodných 920W!
Jak by měl takový rozvod teplé vody vypadat?
Teplota vody v potrubí s teplou vodou činí dle použití cca 55°C. Proto se snažíme potrubí uložit uvnitř tepelně izolované obálky domu. Ale i tak, bude-li teplota okolí 20°C, činí rozdíl teplot ΔT 35°C. Musíme tedy použít kvalitní a dostatečně silnou tepelnou izolaci. Její tloušťka by měla pokud možno odpovídat průměru trubky (tzv. 100% izolace). To znamená, že je-li průměr trubky 20mm, měla by tloušťka izolace dosahovat také 20mm.
Správné řešení
V případě, že bychom výše uvedený rozvod realizovali jednotrubkovým rozvodem dle požadavků Raychem HWAT se 100% izolací, činila by ztráta výše uvedeného případu pouhých 160W a se 160% izolací 128W. Zbylá ztráta v rozvodu by pak byla kompenzována systémem HWAT.
Značný prostor pro úspory je v distribuci teplé vody. Ročně odtáčíme mnoho m3 zchladlé vody z nevhodně řešených rozvodů teplé vody, nebo přicházíme o tisíce kWh v podobě ztrátové energie v cirkulačním rozvodu. Řešení je přitom jednoduché a především ověřené. Jedná se o elektrický samoregulační topný systém Raychem HWAT.